Cerambycidae and Disteniidae of Mississippi

by Terence L. Schiefer

The following list includes the 220 species and eight additional subspecies of Cerambycidae and Disteniidae that have been recorded from Mississippi (Schiefer 1998, 2001, 2010).  Arrangement and taxonomy of this list follows Bezark and Monné (2013) except that tribal arrangement follows Monné and Giesbert (1995).

FAMILY DISTENIIDAE

Tribe Disteniini
Elytrimitatrix (Elytrimitatrix) undata (Fabricius)

FAMILY CERAMBYCIDAE

SUBFAMILY PARANDRINAE
Tribe Parandrini
Neandra brunnea (Fabricius)
Parandra (Tavandra) polita (Say)

SUBFAMILY PRIONINAE
Tribe Macrotomini
Archodontes melanopus melanopus (Linnaeus)
Mallodon dasystomus dasystomus (Say)

Tribe Solenopterini
Sphenostethus taslei (Buquet)

Tribe Prionini
Orthosoma brunneum (Forster)
Prionus (Prionus) laticollis (Drury)
Prionus (Prionus) pocularis Dalman
Prionus (Neopolyarthron) imbricornis (Linnaeus)

SUBFAMILY LEPTURINAE
Tribe Desmocerini
Desmocerus palliatus (Forster)

Tribe Rhagiini
Acmaeops discoideus
(Haldeman)
Centrodera sublineata
LeConte
Gaurotes cyanipennis
(Say)
Gaurotes thoracica (Haldeman)
Metacmaeops vittata
(Swederus)
Rhagium inquisitor inquisitor
(Linnaeus)
Stenocorus (Stenocorus) cylindricollis
(Say)
Stenocorus (Toxotopsis) cinnamopterus (Randall)

Tribe Lepturini
Analeptura lineola (Say)
Bellamira scalaris (Say)
Brachyleptura circumdata (Olivier)
Brachyleptura rubrica (Say)
Brachyleptura vagans (Olivier)
Charisalia americana (Haldeman)
Grammoptera haematites (Newman)
Judolia cordifera (Olivier)
Leptura (Leptura) abdominalis (Haldeman)
Lepturopsis biforis (Newman)
Lycochoriolaus lateralis (Olivier)
Neoalosterna capitata (Newman)
Pseudostrangalia cruentata (Haldeman)
Stenelytrana emarginata (Fabricius)
Strangalia acuminata (Olivier)
Strangalia bicolor (Swederus)
Strangalia cambrei Linsley and Chemsak
Strangalia femelica solitaria Haldeman
Strangalia luteicornis (Fabricius)
Strangalia sexnotata Haldeman
Strophiona nitens (Forster)
Trachysida mutabilis (Newman)
Trigonarthris atrata (LeConte)
Trigonarthris minnesotana (Casey)
Typocerus acuticauda acuticauda Casey
Typocerus acuticauda standishi Knull
Typocerus deceptus Knull
Typocerus lugubris (Say)
Typocerus lunulatus lunulatus (Swederus)
Typocerus lunulatus texanus Linsley and Chemsak
Typocerus octonotatus (Haldeman)
Typocerus velutinus velutinus (Olivier)
Typocerus velutinus nobilis (Newman)
Typocerus zebra (Olivier)

SUBFAMILY SPONDYLIDINAE
Tribe Asemini
Arhopalus rusticus nubilus (LeConte)
Arhopalus rusticus obsoletus (Randall)
Asemum australe LeConte
Asemum striatum (Linnaeus)

Tribe Atimiini
Atimia confusa confusa (Say)

Tribe Spondylidini
Scaphinus muticus (Fabricius)

SUBFAMILY NECYDALINAE
Necydalis mellita (Say)

SUBFAMILY CERAMBYCINAE
Tribe Smodicini
Smodicum cucujiforme (Say)

Tribe Oemini
Oeme rigida rigida (Say)

Tribe Methiini
Methia necydalea (Fabricius)
Tessaropa tenuipes (Haldeman)

Tribe Eburiini
Eburia (Eburia) quadrigeminata (Say)

Tribe Hesperophanini
Tylonotus bimaculatus Haldeman
Tylonotus masoni (Knull)

Tribe Elaphidiini
Aneflomorpha subpubescens (LeConte)
Anelaphus inermis (Newman)
Anelaphus moestus pinorum (Casey)
Anelaphus parallelus (Newman)
Anelaphus pumilus (Newman)
Anelaphus villosus (Fabricius)
Elaphidion mucronatum (Say)
Enaphalodes atomarius (Drury)
Enaphalodes cortiphagus (Craighead)
Enaphalodes hispicornis (Linnaeus)
Enaphalodes rufulus (Haldeman)
Micranoplium unicolor (Haldeman)
Parelaphidion aspersum (Haldeman)
Parelaphidion incertum (Newman)
Psyrassa pertenuis (Casey)
Psyrassa unicolor (Randall)
Stenosphenus notatus (Olivier)

Tribe Neoibidionini
Heterachthes ebenus Newman
Heterachthes quadrimaculatus Haldeman

Tribe Curiini
Curius dentatus Newman

Tribe Plectromerini
Plectromerus dentipes (Olivier)

Tribe Obriini
Obrium maculatum (Olivier)
Obrium rufulum Gahan

Tribe Molorchini
Molorchus bimaculatus bimaculatus Say
Molorchus bimaculatus corni Haldeman
Molorchus bimaculatus semiustus (Newman)

Tribe Stenopterini
Callimoxys sanguinicollis (Olivier)

Tribe Callichromatini
Plinthocoelium suaveolens suaveolens (Linnaeus)

Tribe Dryobiini
Dryobius sexnotatus Linsley

Tribe Hylotrupini
Hylotrupes bajulus (Linnaeus)

Tribe Callidiini
Callidium antennatum antennatum Newman
Callidium texanum Schaeffer
Phymatodes aereus (Newman)
Phymatodes amoenus (Say)
Phymatodes lengi Joutel
Phymatodes varius (Fabricius)
Physocnemum brevilineum (Say)
Semanotus ligneus ligneus (Fabricius)

Tribe Clytini
Clytoleptus albofasciatus (Laporte and Gory)
Clytus marginicollis Laporte and Gory
Megacyllene caryae (Gahan)
Magacyllene decora (Olivier)
Magacyllene robiniae (Forster)
Neoclytus acuminatus acuminatus (Fabricius)
Neoclytus caprea (Say)
Neoclytus horridus (LeConte)
Neoclytus jouteli jouteli Davis
Neoclytus mucronatus mucronatus (Fabricius)
Neoclytus scutellaris (Olivier)
Sarosesthes fulminans (Fabricius)
Xylotrechus aceris Fisher
Xylotrechus colonus (Fabricius)
Xylotrechus convergens LeConte
Xylotrechus sagittatus sagittatus (Germar)

Tribe Anaglyptini
Cyrtophorus verrucosus (Olivier)
Tilloclytus geminatus (Haldeman)

Tribe Tillomorphini
Euderces picipes (Fabricius)
Euderces pini (Olivier)
Euderces reichei LeConte

Tribe Rhopalophorini
Rhopalophora longipes (Say)

Tribe Bothriospilini
Knulliana cincta cincta (Drury)
Knulliana cincta spinifera (Fabricius)

Tribe Trachyderini
Ancylocera bicolor (Olivier)
Batyle ignicollis australis Linsley
Batyle suturalis suturalis (Say)
Elytroleptus floridanus (LeConte)
Purpuricenus axillaris Haldeman
Tragidion coquus (Linnaeus)

SUBFAMILY LAMIINAE
Tribe Monochamini
Goes debilis LeConte
Goes pulcher (Haldeman)
Goes pulverulentus (Haldeman)
Goes tesselatus (Haldeman)
Goes tigrinus (Degeer)
Goes tumifrons Linsley and Chemsak
Goes variegatus Linsley and Chemsak
Hebestola nebulosa Haldeman
Microgoes oculatus (LeConte)
Monochamus carolinensis (Olivier)
Monochamus titillator (Fabricius)
Neoptychodes trilineatus (Linnaeus)
Plectrodera scalator (Fabricius)

Tribe Dorcaschematini
Dorcaschema alternatum (Say)
Dorcaschema cinereum (Olivier)
Dorcaschema nigrum (Say)
Dorcaschema wildii Uhler

Tribe Agapanthiini
Hippopsis lemniscata lemniscata (Fabricius)

Tribe Onciderini
Oncideres cingulata cingulata (Say)

Tribe Pteropliini
Ataxia brunnea Champlain and Knull
Ataxia crypta (Say)

Tribe Pogonocherini
Ecyrus dasycerus dasycerus (Say)
Lypsimena fuscata Haldeman
Pogonocherus (Pogonocherus) mixtus Haldeman

Tribe Desmiphorini
Eupogonius pauper LeConte
Eupogonius tomentosus (Haldeman)
Psenocerus supernotatus (Say)

Tribe Acanthoderini
Acanthoderes (Acanthoderes) quadrigibba (Say)
Aegomorphus modestus (Gyllenhal)
Aegomorphus morrisii (Uhler)

Tribe Acanthocinini
Acanthocinus nodosus (Fabricius)
Acanthocinus obsoletus (Olivier)
Astyleiopus variegatus (Haldeman)
Astylidius parvus (LeConte)
Astylopsis arcuata (LeConte)
Astylopsis fascipennis Schiefer
Astylopsis macula (Say)
Astylopsis sexguttata (Say)
Dectes texanus LeConte
Eutrichillus biguttatus (LeConte)
Graphisurus despectus (LeConte)
Graphisurus fasciatus (Degeer)
Graphisurus triangulifer (Haldeman)
Hyperplatys aspersa (Say)
Hyperplatys maculata Haldeman
Leptostylopsis planidorsus (LeConte)
Leptostylus asperatus (Haldeman)
Leptostylus transversus (Gyllenhal)
Lepturges (Lepturges) angulatus (LeConte)
Lepturges (Lepturges) confluens (Haldeman)
Lepturges (Lepturges) pictus (LeConte)
Lepturges (Lepturges) regularis (LeConte)
Sternidius alpha (Say)
Sternidius mimeticus (Casey)
Sternidius misellus (LeConte)
Sternidius punctatus (Haldeman)
Styloleptus biustus biustus (LeConte)
Urgleptes facetus (Say)
Urgleptes foveatocollis (Hamilton)
Urgleptes querci (Fitch)
Urgleptes signatus (LeConte)

Tribe Cyrtinini
Cyrtinus pygmaeus (Haldeman)

Tribe Saperdini
Saperda calcarata Say
Saperda candida Fabricius
Saperda cretata Newman
Saperda discoidea Fabricius
Saperda imitans Felt and Joutel
Saperda lateralis lateralis Fabricius
Saperda lateralis rileyi Schiefer
Saperda obliqua Say
Saperda puncticollis Say
Saperda tridentata Olivier
Saperda vestita Say

Tribe Phytoeciini
Mecas (Mecas) cana saturnina (LeConte)
Mecas (Mecas) cineracea Casey
Mecas (Mecas) marginella LeConte
Mecas (Mecas) pergrata (Say)
Mecas (Dylobolus) rotundicollis (Thomson)

Tribe Obereiini
Oberea affinis Leng and Hamilton
Oberea delongi Knull
Oberea gracilis (Fabricius)
Oberea myops Haldeman
Oberea ocellata Haldeman
Oberea perspicillata Haldeman
Oberea praelonga Casey
Oberea pruinosa Casey
Oberea ruficollis (Fabricius)
Oberea tripunctata (Swederus)
Oberea ulmicola Chittenden

Tribe Tetraopini
Tetraopes femoratus LeConte
Tetraopes melanurus Schönherr
Tetraopes texanus Horn

Tribe Hemilophini
Hemierana marginata ardens (LeConte)

 

References
Bezark, L. G. and M. A. Monné.  2013.  Checklist of the Oxypeltidae, Vesperidae, Disteniidae and Cerambycidae, (Coleoptera) of the Western Hemisphere.  BioQuip Publications, Rancho Dominguez, Calif.  490 pp.

Monné, M. A. and E. F. Giesbert.  1995.  Checklist of the Cerambycidae and Disteniidae (Coleoptera) of the Western Hemisphere.  Wolfsgarden Books, Burbank, Calif. xiv + 420 pp.

Schiefer, T. L. 1998.  A preliminary list of the Cerambycidae and Disteniidae (Coleoptera) of Mississippi.  Transactions of the American Entomological Society 124(2): 113-131.

Schiefer, T. L.  2001.  Additions and correction to the list of Cerambycidae (Coleoptera) of Mississippi.  Entomological News 112(5): 334-336.

Schiefer, T. L. 2010. A distinctive new subspecies of Saperda lateralis F. (Coleoptera: Cerambycidae) from the southeastern United States. Coleopterists Bulletin 64: 329-336.